Nici poliestrowe czy wiskozowe ?

W hafcie komputerowym stosuje się dwa rodzaje nici – wiskozowe i poliestrowe. Przedstawiamy charakterystykę każdego z tych rodzajów nici, podkreślając ich największe zalety. Nici poliestrowe są tańszym wyborem z tych dwóch rodzajów. Mają bardzo dużą wytrzymałość na zrywanie, dzięki czemu ich stosowanie jest wskazane w zleceniach, w których czas realizacji odgrywa bardzo ważną rolę. Każde zerwanie nici w hafciarce wymaga jej ponownego założenia i wydłuża czas realizacji całego zamówienia. Dodatkowo, nici poliestrowe są odporne na chlorowanie, warto zatem stosować je do haftu na odzieży, która często będzie poddawana wymagającemu praniu. Są to fartuchy kuchenne, odzież robocza z haftem itp.
Nici naszej hafciarki Drugim rodzajem nici stosowanych w hafcie są nici wiskozowe. To co odróżnia je od nici poliestrowych to miękkość. Dzięki temu uzyskane znakowanie haftem jest przyjemne w dotyku i bardzo dobrze się układa na tkaninie. Niestety ma to swoją cenę w wyższym koszcie produkcji – nici takie są po prostu droższe. Nici wiskozowe nie są również tak wytrzymałe jak nici poliestrowe i ulegają częstszemu zrywaniu w hafciarce. Pamiętać należy również o tym, że nić wiskozowa nie jest odporna na chlorowanie – w trakcie tej czynności może tracić swój kolor. Nie poleca się zatem haftu nićmi wiskozowymi dla odzieży roboczej.
Nici poliestrowe to ekonomiczny i trwały wybór, odpowiedni dla każdego rodzaju odzieży. Haft wykonany z jej użyciem może być trochę twardszy i bardziej sztywny od haftu nićmi wiskozowymi, jednak z powodu niskiej ceny, większość zleceń realizowana jest właśnie z użyciem nić poliestrowych, wytrzymalszych i odpornych na zrywanie.

Comments are closed

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial