Sitodruk

Kolorowe nadruki na odzieży, wykonywane metodą sitodruku, charakteryzują się głębią kolorów i bardzo dobrym kryciem, nawet na dużych powierzchniach. Sitodruk jest metodą druku, która pozwala tworzyć wielokolorowe nadruki na t-shirtach, bluzach, chustach i torbach i innych tekstyliach reklamowych. Jej zaletą jest przede wszystkim wydajność i szybkość realizacji, wynikająca ze stosowania zautomatyzowanych urządzeń drukarskich – karuzel z sitami. Precyzyjne sterowanie urządzeniem umożliwia tworzenie nadruków ze ścisłym pasowaniem, bez ryzyka że kolory nie będą odpowiednio położone względem siebie.

Czarny nadruk na koszulce dziecięcej

Nakłady tekstyliów do znakowania sitodrukiem

Znakowanie sitodrukiem stosuje się do średnich i dużych nakładów odzieży reklamowej. Najczęściej będą to reklamowe koszulki z nadrukiem, na których zdobienie można wykonać zarówno z przodu, jak i z tyłu t-shirta. Jednak nie tylko t-shirty nadają się do stosowania w tej technologii. Wszelkiego rodzaju odzież bawełniana, bez przeszyć i zdobień, może być użyta pod nadruki tą metodą. Są to między innymi kurtki, opaski, apaszki, a także ręczniki i bielizna oraz bawełniane torby na zakupy z nadrukiem.

Przygotowanie sit pod sitodruk

Nadruki sitodrukiem projektuje się w programach graficznych. Dla każdego użytego koloru wykonuje się oddzielne klisze, z których następnie powstają sita. Sita posiadają mikrootwory, przez które przeciska się farbę do sitodruku – plastizolową lub wodną. Farba zostaje wchłonięta przez tkaninę, tworząc na jej powierzchni wytrzymałą i elastyczną warstwę, układając się w kształt zdefiniowany w projekcie. Wraz z pozostałymi kolorami, całość układa się w gotowy i bardzo trwały nadruk reklamowy.